Stor tak fra Red Barnet

There are no translations available.

Brev fra Red Barnet

 

Vi har med glæde modtaget jeres jubilæumsdonation til Red Barnets arbejde i Grønland på: kr. 15.000.
Denne donation er af uvurderlig betydning for de børn, Red Barnet hjælper. Tusind tak.

 

Med udgangspunkt i FN´s Børnekonvention kæmper Red Barnet for børns rettigheder. Børn har ret til leg, uddannelse, sundhed og indflydelse på deres eget liv.

 

Vi ønsker at anvende jeres donation i forbindelse med oprettelsen af et børne- og ungdomshus i Nuuk. Huset skal være et sted med aktiviteter, hvor byens børn og unge kan mødes i fritiden. Samtidig skal det også være et sted, der tilbyder overnatning til børn, der ikke har noget sted at være. Vi er i fuld gang med at finde egnede lokaler til huset. V håber på at kunne holde indvielse til næste sommer.

 

I forbindelse med vores information omkring børne- og ungdomshuset vil vi også nævne de sponsorer, der har gjort opretttelsen mulig for os. Vi vil også meget gerne på sigt sende nærmere information angående huset.

 

Derfor en stor tak fordi I med jeres donation bidrog til vores arbejde i Grønland.



Med venlig hilsen

Mimi Jacobsen
Generalsekretær

Did you know that...

  •  

    Arctic Group employs more than 150 employees in three countries.

  •  

    Arctic Group is a registered Danish and Greenlandic company. Hence we pay company taxis in both countries.

  •  

    Arctic Groups sales consultants cover more than 400,000 km yearly in order to visit our customers in Greenland, the Faroe Islands, and Iceland.

GSAT_Logo_hvid

Arctic Group

Arctic Import

Arctic Import A/S - Langerak 17 - Postboks 8220 - 9220 Aalborg Øst - Tlf. +45 96 32 19 00 - Fax +45 96 32 19 10
Arctic Import A/S - Industrivej 14 -  3900 Nuuk - Tlf. +299 36 36 70 - Fax +299 32 23 73

© 2010 Arctic Group A/S