Åbning med stor succes
![]() |
![]() |
![]() |
Mange var mødt op fredag morgen, da dørene blev slået op til det nyrenoverede Ilulissat Center Marked.
Humøret var højt og stemningen var præget af åbningsfesten, hvor både kunder og medarbejdere var begejstrede over den udvikling supermarkedet har gennemgået.
Ilulissat Center Marked kunne med stolthed fremvise resultatet af lang tids arbejde, der nu fremstår som et meget moderne og stilrent supermarked.
- Det har været vigtigt for os at skabe et supermarked, der fremstår moderne og som giver kunderne mange valgmuligheder blandt det nye og spændende produktsortiment. Samtidig har vi dog også fokuseret på at give butikken et lokalt præg og tog derfor kontakt til den lokale kunstner Paninnguaq Kristensen, der gerne ville lave et maleri på supermarkedets ene væg, fortæller Allan Frost, Direktør for Arctic Import.Det smukke kunstværk, som den kun 25 årige kunstner Paninnguaq Kristensen har skabt blandt specialiteter, kølediske, læskedrikke mv. gengiver områdets lokale islæt. På den ene væg i supermarkedet har kunderne derfor fornøjelsen af at opleve afbildning af kirken i Ilulissat og den smukke udsigt over Isfjorden.
Seneste Nyheder
- Åbningsfest i Center Grillen i Ilulissat
- Ny livsstilsbutik med stilfulde designmøbler ser dagens lys
- Så flyttes der!
- Tomme flasker og Kaffigooq støtter de udsatte
- Mere vækst i de grønlandske vækstbyer er på vej
- Væksten flyttes til Østhavnen
- P4 Nordjylland på besøg hos Arctic Import
- SEASHOW - et flydende netværk
- 2.062 km til fordel for Afrikas Horn
- Arctic Group koncernen ændrer fokus
- Komatsu styrker grønlandsk uddannelse
- Arctic Import A/S og UniGros styrker positionen i Jylland
- Når mulighederne forfølges
- Åbning med stor succes
- Genåbning af supermarked i Ilulissat
- Videndeling på højt plan
- Klar til mineprojekter
- Store smil hos lilleputpiger
- Grønlandske dage i Karolinelund
- Kaffigooq – Kaffen der skal drikkes for børnenes skyld...
- Stor tak fra Red Barnet
- Pengegave til værested
- Pengeregn!!
- Fejrer 25 års handel med at sige tak
- Fejrede 25 års samhandel med Grønland
- Leverancerne må aldrig svigte
Vidste du, at...
-
Arctic Group beskæftiger mere end 150 medarbejdere, fordelt på 3 lande.
-
Arctic Groups salgskonsulenter årligt tilbagelægger mere end 400.000 km for at komme på besøg hos vores kunder i Grønland, på Færøerne og på Island.
-
Arctic Group er registreret som både dansk og grønlandsk virksomhed. Derfor betaler vi selskabsskat i begge lande.







